زندگی نامه پائولو دی کانیو

0 ۳۸۳

زندگی نامه پائولو دیکانیو

پائولو دی كانيو در 9 جولای 1968 در منطقه Quarticciolo واقع در رم متولد شد.

او فوتبال حرفه ای خود را در سال 1985 در تيم فوتبال لاتسيو آغاز كرد و تا سال 1990 در اين باشگاه ماند. در اين سال دی كانيو به يوونتوس، يكی ديگر از باشگاه های بزرگ ايتاليا پيوست. او در سال 1993 ابتدا راهی تيم ناپولی و بعد از آن راهی تيم فوتبال آ.ث.ميلان شد.

دی كانيو در سال 1996 به تيم سلتيك اسكاتلند پيوست و موفق شد 15 گل در 37 مسابقه به ثمر برساند. فصل موفق او در گلاسكو، راه را برای پيوستن او به باشگاه شفيلد ونزدی از باشگاه های ليگ برتر انگلستان با مبلغ 4.2 ميليون پاوند هموار كرد. دی كانيو در زمان حضورش در تيم شفيلد بهترين گلزن تيمش در فصل 98-1997 با 14 گل زده بود و به بازيكن مورد علاقه هواداران تبديل شده بود.

او در يكی از مسابقات تيم شفيلد در ورزشگاه Hillsborough مقابل آرسنال، بعد از اخراج از زمين مسابقه Paul Alcock داور مسابقه را به زمين هل داد كه اين مسئله سر و صدای زيادی در انگليس به پا كرد.

در ژانويه 1999، دی كانيو با مبلغ 1.7 ميليون پاوند به تيم وست هام يونايتد پيوست و كمك كرد تا اين تيم به مقام معتبر پنجم در ليگ دست يافته و به رقابت های جام يوفا صعود كند. گل دی كانيو در مقابل ويمبلدون در فصل 99-1998  كه با يك ضربه volley حاصل شد، به عنوان بهترين گل فصل از نگاه BBC شناخته شد و هنوز هم در ميان بهترين گل های تاريخ ليگ برتر جای دارد. دی كانيو همچنين به عنوان بهترين بازيكن فصل از نگاه طرفداران وست هام انتخاب شد.

در سال 2001، دی كانيو جايزه بازی جوانمردانه سال (FIFA Fair Play Award) را از فيفا دريافت كرد. در ماه دسامبر قبل از آن در بازی مقابل اورتون، در يك حركت جوانمردانه، دی كانيو بعد از اينكه ديد دروازبان اورتون در محوطه جريمه به دليل مصدوميت روی زمين افتاده توپ ارسالی روی دروازه را با دست گرفت و از باز كردن دروازه خودداری نمود. فيفا از اين كار او به عنوان ” يك حركت ويژه ورزشی ” ياد كرد.

او تا سال 2003 به عنوان يك مهره كليدی در وست هام حضور داشت، و وقتی كه وست هام در انتهای جدول دست و پا می زد، او با گلن رودر مربی تيم دچار مشكل شده و از تركيب تيم كنار گذاشته شده بود. اما در انتهای فصل (پس از ابتلای رودر به تومور مغزی و جانشينی او با ترور بروكينگ) به تيم بازگشت و در بازی يكی مانده با آخر فصل گل پيروزی را در برابر چلسی به ثمر رساند تا وست هام همچنان به بقا در ليگ اميوار بماند، اگرچه اين گل بی ثمر ماند چرا كه وست هام در پايان به دسته پايين تر سقوط كرد.

دی كانيو برای فصل 04-2003 به عنوان بازيكن آزاد با باشگاه چارلتون اتلتيك قرارداد بست و كمك كرد تا اين تيم بهترين جايگاهش در ليگ پس  از دهه 1950 را بدست آورد.

با اين كه دی كانيو قراردادش با باشگاه چارلتون را تمديد كرده بود، اما او از دستمزد كلانش صرف نظر كرد تا در آگوست 2004 به خانه اولش يعنی لاتسيو كه از لحاظ اقتصادی با مشكل مواجه شده بود بازگردد. طرفداران لاتسيو بسيار خوشحال بودند كه پس از جدايی الساندرو نستا در سال 2002، مجددا يك لاتسيويی متعصب را در تيم می ديدند.

دی كانيو موفق شد در 6 ژانويه 2005، گل نخست لاتسيو را در پيروزی 3-1 در دربی رم به ثمر برساند.

در برخی از بازی های لاتسيو، دی كانيو به طرفداران تيم سلام نظامی كرد كه اين حركت او نماد فاشيسم به شمار می رفت. جنجال هايی كه به خاطر حضوردی كانيو پيرامون تيم ايجاد شده بود، باعث شد تا كلودبو لوتيتو رئيس و بزرگترين سهامدار باشگاه در تابستان 2006 از تمديد قرارداد وی خودداری كند.

پس از آن دی كانيو به تيم Cisco Roma از سری C2 مسابقات فوتبال باشگاه های ايتاليا پيوست. در نخستين سال حضور دی كانيو در تيم چيسكو، اين تيم در راه يابی به رقابت های پلی آف ناكام ماند. اما دی كانيو موافقت كرد كه يك سال ديگر در اين بماند، و به اين تيم كمك كرد كه به رقابت های سری C2 راه يابد.

در 10 مارس 2008، دی كانيو پيش از پايان فصل و به دليل مشكلات جسمانی اعلام بازنشستگی كرد و در كلاس های مربيگری شركت كرد.

 

 

افتخارات

 

1993 – قهرمان جام يوفا با يوونتوس

 

1996 – قهرمان سری A با آ.ث.ميلان

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.