از پیولا تا رونالدو

از پیولا تا رونالدو
اختصاصي: بررسي برترين اسطوره هاي فينال هاي جام جهاني/ از پيولا تا رونالدو

از جام جهاني ۱۹۳۰ اروگوئه تا جام جهاني ۲۰۱۰ آفريقاي جنوبي تاكنون، ستاره هايي از كشورهاي مختلف، موفق به گلزني و درخشش در رقابت فينال شدند، اما بازيكنان محدودي مانند زين الدين زيدان در فينال جام جهاني ۱۹۹۸ بودند كه به تنهايي موتور پيروزي در حساس ترين ديدار هر ۴ سال تمامي رقابتهاي فوتبال محسوب مي شوند كه به معرفي انها مي پردازيم.

۱-سيلويو پيولا اسطوره تاريخ باشگاه لاتزيو و برترين گلزن تاريخ سري A با ۳۳۳ گل در ۶۱۹ بازي كه آمار منحصر به فرد ۳۰ گل در ۳۴ بازي ملي را برجا گذاشت، در فينال جام جهاني ۱۹۳۸ در برابر مجارستان، به تنهايي يك تنه باعث دومين قهرماني آتزوريها در اين رقابتها شد و هر آن كه بازي به تساوي كشانده مي شد، در دقايق ۱۶ و ۸۲، برد ۴ بر ۲ لاجوردي ها را رقم زد.

اين ستاره ماندگار متولد ۱۹۱۳، اولين بازيكني بود كه در فينال جام جهاني بيش از يك گل به ثمر مي رساند.

۲- هلموت ران مهاجم افسانه اي تيم اف_ ث كلن و تيم ملي آلمان در فينال به يادماندني جام جهاني ۱۹۵۴ سوئيس، در برابر مجارستان قدرتمند در دقايق ۱۸ و ۸۴ به ثمر رساند تا يك تنه ژرمن ها را از شكست ۲ بر صفر نجات داده و مايه قهرماني آلمان ها در مقابل چشمان ۶۰ هزار تماشاگر در وانكدورن استاديوم شهر برن شد.

۳- پله اسطوره برزيلي تاريخ فوتبال جهان و باشگاه سانتوس برزيل، در فينال جام جهاني ۱۹۵۸ مقابل سوئد با به ثمر رساندن ۲ گل آن هم در سن ۱۷ سالگي در دقايق ۵۵ و ۹۰، سبب شد تا طلايي جامگان به اولين قهرماني جام جهاني برسند.

۴- ماريو كمپس ستاره آرژانتيني سابق ريورپلاته، والنسيا و تيم ملي آرژانتين در جام جهاني ۱۹۷۸ در برابر چشمان هواداران اين تيم، با ۲ گل دقيقه ۳۸ و ۱۰۵ براي اولين بار اين تيم را در برابر هلند هميشه نايب قهرمان به پيروزي رساند.

۵- سيرگوف هورست مهاجم سابق وست برومويچ و تيم ملي انگليس، تنها كسي است كه در فينال جام جهاني هت تريك كرده و يك تنه باعث تنها قهرماني ۳ شيرها هستند، چرا كه در دقايق ۱۸، ۱۰۸ و ۱۲۰، ژرمن ها را با بكن باوئر در برابر چشمان ۹۸ هزار تماشاگر انگليس، نابود كرد.

۶- رونالدو ستاره برزيلي سابق اينترميلان در ديدار برزيل و آلمان در فينال جام جهاني ۲۰۰۲ در ورزشگاه يوكوهاما هر ۲ گل طلايي جامگان را در دقايق ۶۷ و ۷۹ به ثمر رساند.

۷- زين الدين زيدان ستاره فرانسوي سابق يوونتوس، در ديدار برابر برزيل در فينال جام جهاني ۱۹۹۸ ورزشگاه سنت رئيس در برابر ۸۰ هزار تماشاگر، ۲ گل ابتدايي بازي را در دقايق ۲۷ و ۴۶ به ثمر رساند تا خروسها ۳ بر صفر، پيروز اين بازي شوند.

نكته جالب اينكه بيشتر اين ستاره ها در ديدار فينال در تيم ميزبان عضويت داشتند.

No votes yet.
Please wait...

Categories: آمار و ارقام

Tags: ,,,,,

Leave A Reply

Your email address will not be published.